
4 кейси як культурна спадщина використовує імерсивні технології
Завдяки новим технологіям стародавні фортеці, традиційні ремесла, історичні пам’ятки та інше культурне надбання має змогу отримати нове життя, стати знову сучасними та цікавими. Воно може оживати, пропонуючи відвідувачам поринути та відчути себе героєм історії. Однак це не означає повної заміни його фізичної форми на цифрову. Це лише ще один варіант об’єднання, який дозволяє додавати нові шари інформації про фізичні об’єкти. У такий спосіб глядач має змогу сприймати об’єкти культурної спадщини не тільки з пізнавальної, а й з емоційної сторони. Ось приклад того, як глядач занурюється в емоційний світ персонажів та разом з ними поринає в історію, яка відбувається в рамках музею.
Незавершене, Innerspace VR
Незавершене – це музичний експеримент у форматі VR, розроблене Innerspace VR. Воно ставить глядача на місце куратора в музеї напередодні важливої виставки про Огюста Родена та Каміль Клодель. Цей досвід базується на справжній любові та пристрасній історії двох скульпторів, але весь тон переживання, як марення, поетичний та ліричний. Тут поєднується мистецтво, історія, музика та VR технології, які створюють неповторний досвід у глядача.
Тож які імерсивні технології може використовувати культурна спадщина? Насправді є дуже багато варіантів: віртуальна реконструкція, віртуальну реальність (VR), мапінг шоу (лазерне або світлове шоу зі створенням візуальної проєкції), додаткова реальність (AR), інтерактивна гейміфікація, імерсивний декор або діджитал виставки. Тобто все що завгодно, тут є широкий простір для уяви. Головне те, що завдяки такому об’єднанню двох абсолютно різних світів, як культурна спадщина та імерсивні технології, відвідувачі мають змогу отримати абсолютно новий досвід від давно відомих і зрозумілих речей.
Bassins de Lumières
У 2020 році відкрився один з найбільших центрів цифрового мистецтва у світі Bassins de Lumières. Колишня база підводних човнів часів Другої світової війни у Бордо перетворилась на місце для імерсивних виставок, де відвідувачі можуть поринути і прогулятися серед величезних робіт найвідоміших художників в історії мистецтва. Крім того, що оцифровані копії проєктуються на сталево бетонну архітектуру бункера, вони ще й відбиваються у спеціально сконструйованих басейнах, що додає новий вимір імерсивному досвіду.
Імерсивні технології можуть як занурити та вразити глядача своїм розмахом, так і виконувати освітню функцію, а також допомагати зберігати та досліджувати об’єкти культурної спадщини.
Tustan AR
Це додаток, який дозволяє у реальному часі побачити стародавній оборонний комплекс державного історико-культурного заповідника «Тустань» у Львівській області. За допомогою технологій лазерного сканування та комп’ютерного моделювання було створено програму на базі доповненої реальності. Тобто перебуваючи біля реальних Тустанських скель, тепер можна побачити віртуальні забудови фортеці у IX-XIII століттях.
Однак ще одною важливою функцією, яку можуть додати цифрові технології культурній спадщині – це інклюзивність. Тобто за допомогою власного смартфона можна дослідити Афінський акрополь, Сіднейську оперу або Єгипетські піраміди не виходячи з дому. Більше технології дозволяють нам потрапити у минуле та побути присутніми на реконструкції деяких подій.
King Tut VR
Мета цієї програми дати можливість відвідувачам потрапити у минуле, щоб прожити одне з найнеймовірніших археологічних відкриттів усіх часів: розкопки Говардом Картером могили Тутанхамона у 1922 році.
Звичайно на реалізацію таких проєктів організаціям, які працюють у секторі культурної спадщини, потрібні сильні партнери та кошти на реалізацію. Даний напрямок фінансується багатьма грантовими програми. Європейський Союз також дуже зацікавлений у діджиталізації культури, в тому числі поєднанню культурної спадщини з новітніми технологіями та створення нового досвіду та можливостей. Однією з найбільших європейських програм, яка підтримує розвиток культурного, креативного та аудіовізуального секторів, а також має окремий напрямок на діджиталізацію, це «Креативна Європа». Вона надає фінансування як на розвиток нових форм та можливостей імплементації технологій у культурних та креативних секторах, так і на підтримку талантів європейського масштабу для розвитку нових ринків та галузей. Наразі програма продовжена з 2021 до 2027 року з бюджетом більш ніж 2,4 мільярда євро.