Як культурному менеджеру опанувати аудиторію і «продати» свій культурний продукт

Кожен культурний менеджер зараз повинен бути хорошим оратором. Навіть якщо у вас є чудова ідея чи проект, вам потрібно представити і «продати» їх. Ми намагаємося пояснити, як це зробити ефективно.

Публічні презентації – це часто досить стресове завдання. Доводиться презентувати свою ідею перед великою аудиторією або перед експертами, які працюють у вашій сфері інколи років на 20 більше, ніж ви, розповідає Альона Дмуховська, проектна менеджерка Національного бюро програми ЄС “Креативна Європа” в Україні та співзасновниця незалежної ініціативи Music Export Ukraine.

Альона пережила практично все: ламався проектор, не працював мікрофон, сцена розсипалась на очах, я на високих підборах оступилась і летіла зі сцени догори ногами, агресивні птахи атакували ведучих, які не могли вийти на сцену фестивалю хвилин п’ятнадцять. 

Альона Дмуховська

Брр, як страшно! Це ж можна кілька разів крізь землю від сорому провалитися.

Але Альона не провалилася.

- Треба зробити свої перші 20 неуспішних проектів, щоб зрозуміти, де концепція заслабка, де цільову аудиторію обрали не досить чітко, а де меседжі ви могли б сформулювати трохи по-іншому, - радить менеджерка.

Але що ж робити з виступом, коли ви впевнені, що з проектом все добре?

Розберемо по пунктах, що потрібно робити менеджеру, щоб не провалити презентацію.

Перед виступом вам варто поставити собі 4 запитання:

  • Чому я говорю? (Потрібно враховувати аудиторію, рівень довіри і мету виступу).
  • З ким я розмовляю? (Це правильна аудиторія для вашої мети? Як багато вона знає заздалегідь? Скільки деталей вам потрібно дати?)
  • Про що я говорю? (Коли ви точно знаєте свою мету, яку хочете досягти за допомогою своєї промови, легше вирішити, що сказати, а що ні, а також що і в якому порядку).
  • Як я кажу? (Коли ви знаєте мету своєї промови і у вас є стратегія, ви повинні відповідати своєму стилю мовлення і наочних матеріалів, які використовуються для конкретної мети і аудиторії).

Те, як ви починаєте свій виступ, вирішує все, пише Inc.

І ось чому: гарний початок привертає вашу аудиторію.

Ви будете випереджати більшість ораторів, якщо зможете просто уникнути найпоширенішої помилки.

Припиніть починати свої промови з «Доброго ранку і дякую»!

Незалежно від того, наскільки переконливим є ваше повідомлення, якщо ви не захопите увагу аудиторії в першу хвилину, ви упустите момент.

Ось презентації, які можна почути знову і знову:

  • "Привіт! Дякую за те, що ви тут."
  • "Доброго ранку всім."
  • "Ей ... як всі?"
  • «Дозвольте мені почати з вибачення за ...»

Ні-ні-ні-ні-ні.

Хороший вступ обіцяє аудиторії, що ця презентація буде цікавою, інноваційною та, можливо, навіть надихаючою.

Кожна людина, що сидить в аудиторії, знає вона про це чи ні, хоче, щоб ви схвилювали її. Це працює як для презентації в конференц-залі, так і для повної аудиторії TEDx. Ваша аудиторія хоче, щоб ви схопили їх і забрали туди, де вона ніколи не була.

Ви думаєте, люди відправляться в цю подорож з вами, якщо ви скажете «Хм, дякую за те, що ви тут?».

Щоб зробити це, вам потрібно перестати бути ввічливим і стати пристрасним з того моменту, як ви відкриєте рот. (Все ще відчуваєте необхідність привітатися? Зробіть це своїм другим кроком, відразу після вашого переконливого вступу. Ніхто не буде заперечувати).

Ось кілька фраз, з яких можна почати:

  • Хоча я бачив [вставити назву фільму] десятки разів, я завжди буду дивитися його, коли він йде по телевізору. І ось чому ...
  • Моя [бабуся / попередній бос / тренер] прославилася тим, що сказала ...
  • Коли я прийшов сюди у свій перший робочий день, я помилково подумав, що ...
  • 5/10/20 років тому я ніколи не міг собі уявити, що ...

Але той варіант, який ніколи не підводить - «Я хотів би розповісти вам історію».

Наприклад, як Стів Джобс відкрив свій виступ в Стенфорді в 2005 році?

«Зізнаюся, я так і не закінчив коледж - і ніколи не був ближче до випускного, ніж зараз. І я хочу розповісти вам три історії зі свого життя. Три історії, тільки і всього ».

Також Альона Дмуховська радить починати вашу презентацію з хорошого настрою:

- Розкажіть доречний анекдот або подискутуйте з кимось із першого ряду про тему вашої презентації. Такі невелички трюки набагато краще настроюють на робочий лад та «включають аудиторію».

Наступний крок - додавайте в вашу презентацію практичні кейси або невідомі факти, радить Дмуховська.

За її словами, завжди запам’ятовується щось незвичне або шокуюче, тому намагайтеся зробити так, щоб після презентації слухачі отримали щось справді нове для них.

Юлія Лактіонова, керівниця відділу комунікацій Державної установи «Український інститут книги» також радить використовувати цікаві порівняння та незвичні факти:

- Наприклад, презентуючи книгу про мандрівки, варто говорити не про те, як цікаво вона розкаже про подорож або місце, а сказати скільки страв тобі довелось скуштувати, скільки закладів відвідати, і скільки разів не ночувати вдома.

Юлія Лактіонова

Як бути переконливим?

  • Етос - звернення до авторитету і етики того, хто говорить. Щоб вірити тому, що нам кажуть, ми також повинні думати, що доповідач заслуговує довіри. У вас може бути фантастична бізнес-ідея, але якщо інвестор не впевнений, що ви і ваша команда - правильні люди для реалізації цієї ідеї, вони не будуть підтримувати вас.
  • Пафос - звернення до емоцій аудиторії (як позитивної, так і негативної). Щоб бути переконливим, тема чи промова повинні змусити аудиторію щось відчути.
  • Логос - звернення до логіки і аргументів. Це означає, що ви повинні використовувати правильні факти.

Також менеджерки радять:

  • Менше канцеляризму, світ швидкий та мінливий і академізм ускладнює досягнення мети. 
  • Приєднайтесь до міжнародної мережі Toastmasters International. Це неприбуткова організація, яка займається розвитком публічних виступів та лідерських якостей у своїх членів. У вас буде власний шлях розвитку і чітких завдань для виконання, команда, яка буде надавати чесні відгуки про вашу презентацію та просто купа нових друзів, які будуть підтримувати та мотивувати на нові звершення.

Марія Кравченко

Керівниця прес-служби ГО “Форум видавців” Марія Кравченко додає, що варто зробити культурним менеджерам, щоб їх презентації захоплювали дух:

1. Не бійтеся бути креативними і малювати все від руки

Придумали ідею, але вам здається, що аудиторії не зайде? Забудьте про це! Пробуйте різні форматі, питайте у аудиторії "Як їм?".

Малюйте презентації на листках. Уже кілька років перш ніж зробити будь-яку презентацію, я малюю. Довго розписую усе на звичайних листках: як розмістити текст, що сказати, як поєднати усе. А вже потім переносьте усе в презентацію.

2. "Підслуховуйте" свою аудиторію

Раджу слухати і спостерігати за своєю аудиторією: дивитися, що вони читають, що публікують у своїх соц.мережах, про що говорять на вулиці. І якщо ви будете уважні до цих слів, то зможете зловити спільну хвилю, або ж раптово відчути якийсь інсайт, який допоможе презентувати ідею і отримати бажане "вау".

3. Не міряйте все своїми смаками

Припиніть  так робити. Не усе, що подобається вам - подобається вашій основній аудиторії.  Наприклад, ви любите слухати прості і мінімалістські презентації, а ваша аудиторія любить "меми", котиків і яскравість.  Не нав'язуйте їм свої смаки. Намагайтеся оптимізувати усе під них, сформувати меседжі так, аби аудиторії вони були близькими. Використовуйте те, що дійсно подобається вашій аудиторії. 

Більше про те, як презентувати свою ідею або проект, ви можете дізнатися на онлайн-курсі "Investor Pitching Course for Creative Businesses".

- Practice makes perfect, тому не опускайте руки після декількох невдач. Пам’ятайте: навіть найдосвідченішим менеджерам інколи відмовляють грантодавці та спонсори. Це – нормально. Обов’язково наступить і ваш зірковий час, - радить Альона Дмуховська.

Актуально в інших розділах: